GTS Premium Net


Hlavní stránkaSlovník pojmů - A

Slovník pojmů - A

 • Accesslist

  Seznam, podle kterého řídí směrovač přístup k jednotlivým službám.

 • ADSL – Asymmetric Digital Subscriber Line

  Technologie umožňující asymetrický přenos po jednom měděném páru (až do vzdálenosti 4 km). Je navržena s větší přenosovou šířkou pásma směrem k uživateli (downstream) než směrem k poskytovateli připojení (upstream). Přenosová rychlost k uživateli je v rozsahu až 8 Mb/s, v opačném směru je rychlost 16-640 kb/s.

 • Alias – Alternativní jméno, druhé jméno, přezdívka

  Obecně druhé nebo náhradní jméno, které se používá jako alternativní (mnohdy kratší či přístupnější) prostředek k odkazům na jiný objekt. Aliasy se používají v telekomunikacích nebo i v řadě obvyklých komerčních programů jako druh zkratky.

 • Anonymous FTP, anonymní FTP

  Internetová služba, kterou poskytuje několik tisíc interntových serverů na světě. Její podstatou je poskytování souborů libovolným uživatelům Internetu. Anonymní FTP znamená, že k přístupu na tento server a k užívání (alespoň části) jeho obsahu není zapotřebí žádných speciálních práv, server je otevřený pro každého. Při přihlašování na anonymní server se uživatel hlásí pod jménem „anonymous“ či „FTP“, jako heslo zadá svou e-mailovou adresu. Server většinou tyto údaje archivuje či používá ke své statistice, pokud však zadáte nesprávnou, pouze syntakticky platnou e-mailovou adresu, jste stejně vpuštěni. Většina serverů FTP na světě je anonymní s tím, že anonymním uživatelům je vyhrazena určitá jejich část. Ta sestává z adresářových stromů /pub (public, pro načítání souborů ze serveru) a /incoming (příchozí, pro ukládání souborů na tento server, aby si je mohl jiný uživatel načíst). Další adresáře jsou skryté nebo nepřístupné, objeví se či jsou zpřístupněny tehdy, když uživatel vlastní příslušná přístupová práva.

 • ANSI – American National Standards Institute

  Organizace koordinující standardizační aktivity privátního sektoru v USA, které se mj. týkají komunikací a počítačových sítí.

 • AoC – Advice Of Charge

  Informace o zpoplatnění hovoru při ISDN připojení. V rámci AoC vysílá veřejná ISDN ústředna po D-kanále přesnou informaci o tom, kolik se během hovoru protelefonovalo impulsů.

 • Application – Aplikace

  Obecný pojem pro počítačový program či soubor programů, které plní daný účel. Pojem aplikace v mnohém splývá s pojmem program; obecně se program staví „níže“, tedy do oblasti plnění menších, univerzálních a spíše pomocných funkcí, zatímco aplikace jsou větší programové balíky, plnící komplexnější úkoly. Aplikace se dělí podle oboru, druhu operačního systému, pod kterým pracují, a někdy rovněž podle stupně komplexnosti.

 • Asynchronous – Asynchronní

  S proměnlivou frekvencí. V počítačové terminologii se tento pojem nejčastěji týká toku dat, který není řízen pevnou hodinovou frekvencí.

 • Asynchronous Communication – Asynchronní komunikace

  Jedna z metod datové komunikace, při které se data posílají jeden bit za druhým a nejsou řízena hodinovým signálem. Opakem je synchronní komunikace. Též se používá víceméně synonymický termín asynchronnous transmission (asynchronní přenos), někdy redukovaný na samotnou skutečnost přenesení dat asynchronní metodou.

 • ATM – Asynchronous Transfer Mode

  Vysokorychlostní přenosová technologie, používající přepínání buněk pevné délky (53 bajtů). Pevná délka buněk umožňuje rychlé zpracování v hardware přepínačů při jejich přenosu ATM sítí. Svými vlastnostmi je ATM předurčena pro multimediální přenosy a integraci dat, hlasu a videa. V současné době je to jedna z nejvýkonnějších technologií v oblasti telekomunikací a prosazuje se zejména jako páteří technologie v sítích LAN i WAN.

Novinky

Víte co je cloud, ICT nebo IaaS?

GTS for the WORKING WORLD

Nahoru

 • GTS - Facebook
 • GTS -Twitter
 • GTS - YouTube

© 2019 GTS Czech, člen GTS Central Europe držitel certifikátu ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, ISO/IEC 27001:2005 a ISO/IEC 20000-1:2005

Ochrana soukromí | Mapa stránek | Slovník pojmů Vyrobil a spravuje FG Forrest, a.s.